Ami rosszul kezdődik…

Érdekes, hogy a magyar szólások és közmondások gyűjteményében létezik egy pozitív és egy negatív befejezése is a címben szereplő közmondásnak. A magyar nép tehát ebben a tekintetben is biztosra ment, legyen a folytatás és a végkifejlet akár jó, akár rossz, közmondásunk mindkét eshetőségre rendelkezésre áll!

De vajon van-e megoldásunk arra a helyzetre, ha az általunk elvetett növények élete rosszul kezdődik? Azt reméljük van, és ha a kedves olvasó is biztosra akar menni, akkor fussa végig ezt a rövid írást, hátha talál benne valami magának valót!

Április közepe van. Kaptunk csapadékot, – ki többet, ki kevesebbet- melegszik az idő, és vele együtt a talaj. Az előttünk álló napokban felpörög a két legnagyobb területen vetett tavaszi növényünk: a napraforgó és a kukorica vetése is. Mindkét növény életében rendkívül fontos a gyors, robbanékony, egyenletes kelés, és a probléma mentes kezdeti fejlődés. Ha ezt sikerül elérnünk, számos korai kártételt jelentősen csökkenthetünk. A drótférgek, a barkók kártételei, a nyúl korai károsítása a napraforgóban, jelentősen mérsékelhető, egy robbanásszerű keléssel és gyors juvenil fejlődéssel.

További kockázatot jelent a kelés utáni időszakban igen gyakori hűvösre forduló időjárás, és az ebből adódó rendkívül vontatott fejlődés. Ilyenkor a növénykénk szinte „vissza akar bújni a földbe.” Erre a fenológiai állapotra inkább a kukorica érzékeny, hiszen ez a gyökérváltás és a csődifferenciálódás időszaka. Ha az állomány ilyenkor lilára vált, és akár hetekre megáll a fejlődése, akkor számolnunk kell a stresszes napok számával arányos termésdepresszióra is. 

Mindkét növény esetében ráadásul ez a posztemergens gyomirtás ideje, amelynek lebontása ugyancsak energiaigényes feladat, és ez hátráltathatja az állományok növekedését, az egészséges gyökérfejlődést, ezáltal a megfelelő kondíció kialakulását. Ha nincs jó növényi kondíció, akkor pedig minden, ami ezután következik sokkal negatívabb hatással lesz az állományok életére, amit mindenképpen érdemes elkerülni!

Tápanyag oldalról fontos, hogy a talajoldatban a fiatal növények táplálására szánt tápelemek oldott állapotban álljanak rendelkezésre. Az alaptrágyázás által felkínált tápanyagok mellett, jól működnek a mag közvetlen közelébe juttatott starter mikrogranulátomok is, amelyek általában kiválóan oldódnak, valamint magas foszfor, és cink tartalmukkal hozzájárulnak a gyökérnövekedés gyors elindulásához. Ha van víz a talajban, és a hőmérséklet is megfelelő, akkor a gyors kelés garantált.

 A gondok akkor kezdődhetnek, ha a kelés után nincs elegendő csapadék utánpótlás és elfogy a talajoldat, vagy ha a talaj hőmérséklete drasztikusan és tartósan visszaesik. Erre az időre viszont általában már van annyi levélfelület, hogy érdemes legyen egy starter levéltrágyát alkalmazni.  Hiába van ugyanis a gyökérzóna jól feltöltve tápanyaggal, ha annak felvétele akadályoztatott, a fentebb részletezett életfolyamatok nem tudnak megfelelően végbe menni, és ennek adott esetben komoly ára lehet.  Ha a gyomok fejlettsége miatt még gyomírtani is ebben a helyzetben kell, a gyomirtó kezelés után néhány nappal mindenképpen érdemes újra visszatérnünk a táblára!

Az elmúlt 3-4 évben szinte nem volt olyan szeglete az országnak, ahol hasonló problémával nem találkoztak volna a gazdálkodók, így nekünk szaktanácsadóknak kellő lehetőségünk adódott arra, hogy több megoldási lehetőséget kipróbáljunk, mellyel sikerrel át tudjuk vészelni ezt az általában 14-20 napig tartó szorult helyzetet.

Az egyik, hanem a legjobban működő megoldást a Fitohorm palettájáról a Turbo Start nevű készítmény jelentette. A Turbo Start 2-3L/ha dózisú alkalmazásával 2-3 nap alatt sikerült az antociános, lila kukoricákat visszazöldíteni, valamint rendkívül látványosan működött mind a kukorica, mind a napraforgó esetében a gyomirtó kezelések okozta levél kifehéredés és yelow flash tünetekkel szemben is.

A Tubo Startban lévő emelt foszfor és cink tartalom, kiegészítve egy csaknem teljes mikroelem sorral újra indította a gyökér képződést, és időlegesen pótolta az alacsony talajhőmérséklet okozta foszfor felvételi problémákat. A kezelést követő néhány nap elteltével az állományok újra erőre kaptak, és képessé váltak jelentős stressz elszenvedése nélkül átvészelni a számukra kedvezőtlen körülményeket. A jelenlegi termény ár kilátások mellett úgy gondolom, hogy egy 3500-4500 Ft/ha költségű kezelés, bőven meghozhatja az árát!

A közmondás második fele, tehát ha rajtunk múlik helyesen úgy hangzik: Ami rosszul kezdődik, az jól végződik! Legyen ez a jó befejezés!

Gyói Gábor
Fitohorm Kft.

Facebook