Szűkös idők hatékony megoldásai: csávázás mikroelemekkel

Történelmi időket élünk a magyar mezőgazdaságban (is). Olyan kihívásokkal kell szembe néznünk az előttünk álló időben, amelyekkel az elmúlt évtizedekben nem találkoztunk. Háború a szomszédban, horrorisztikus input áremelkedés, soha nem tapasztalt aszály, műtrágya ellátási problémák, finanszírozási nehézségek, és folytathatnám a sort, de minek, mindenki tudja.

Történelmi időket élünk a magyar mezőgazdaságban (is). Olyan kihívásokkal kell szembe néznünk az előttünk álló időben, amelyekkel az elmúlt évtizedekben nem találkoztunk. Háború a szomszédban, horrorisztikus input áremelkedés, soha nem tapasztalt aszály, műtrágya ellátási problémák, finanszírozási nehézségek, és folytathatnám a sort, de minek, mindenki tudja.

Mit tehetünk ilyenkor? Gondolkodunk, és megpróbálunk nagy hülyeségeket nem csinálni. A költséghatékonyság mindig fontos, de ha valamikor élére kell állítani a forintot, az most van. Főleg az Alföldön, ott most nagy a baj. 

 

Mindenkit óvnék attól azonban, hogy túlságosan elvesse a sulykot. Ezerszer bebizonyosodott, hogy egyszer-egyszer bejön a végtelenül extenzív technológia, de azt is meg kell érteni, hogy ha mindent elvonok (tápanyagokra gondolok elsősorban) a termesztett kultúráimtól, annak nem lehet jó a vége. Az alábbi írás abban próbál segíteni ebben a mindenképpen spórolós helyzetben, hogy hogyan adjunk a növényeinknek valami érdemit segítséget úgy, hogy közben szinte nem adunk semmit, (legalább is anyagilag.)

Régóta foglalkoztatta a Fitohorm csapatát a vetőmagcsávázás kérdése. A témára fogékony partnereinkkel az elmúlt években számos anyagunk kapcsán végeztünk kísérleteket, melyek tapasztalataiból a tavalyi évben megszületett a MAGMAX nevű mikroelemes csávázószerünk.

 A MAGMAX összetételében, felhasználhatóságában, feltapadásában, színében, és nem utolsó sorban hatékonyságában gyorsan igazolta mindazt, amit vártunk tőle. Egy valami azonban még hiányzott: nem volt mögötte egy komoly tudományos vizsgálat, ami tényekre alapozottan bizonyítja, hogy amit megálmodtunk és kipróbáltunk, az miért is működik olyan jól a gyakorlatban. A búza magok MAGMAX-os csávázásával és csíráztatásával végzett kísérleteket a MATE Kaposvári Campus-a végezte el, akiknek ezúton is szeretnénk megköszönni a rendkívül színvonalas kutatói jelentését.

A vizsgálat során kezdeti lépéseként a magvak egy részét nedves szűrőpapíron csíráztatták, majd öt napos korukban elvégezték a hosszúság- és tömegméréseket, és mintát vettek belőlük analitikai vizsgálatok céljára.

A magvak másik részét műanyag cserepekbe vetették (30 db mag/cserép), 8 db cserép került beállításra a kezeletlen és 8 db a MAGMAX-szal kezelt magokból, majd a vetést követően Pol-klímakamrába kerültek és kontrollált környezeti paraméterek között nevelték tovább a csíranövényeket.

A növénynevelési időszak végén itt is megtörténtek a hosszúság és tömegmérések, valamint az analitikai vizsgálatokhoz szükséges mintavételek, illetve ekkor történt a növényanyag relatív klorofill tartalom mérése (Soil Plant Analysis Development–SPAD-502) valamint biofoton emissziós (NightShade LB 985 in vivo plant imaging system) képalkotó vizsgálata is.

Az eredmények rendre bizonyították a csávázás kedvező hatásait: a levél hosszúságban a MAGMAX-szal kezelt csíranövények átlagosan 11%-os növekedést mutattak a kezeletlen csíranövényekhez képest, és pozitív tendenciát mutattak a friss-száraz tömeg arányok is, amelyekből kitűnik, hogy a kezelés nagyobb mértékű szárazanyag felhalmozódást eredményezett.

A vizsgálatok során nagy hangsúlyt kapott az antioxidáns rendszer állapotának felderítése, amelynek hatékony működése elengedhetetlen az állandóan keletkező, ám stresszállapotban felszaporodó és káros lipidoxidációs folyamatokat elindító szabadgyökök semlegesítésében. Ha az antioxidáns védekező mechanizmusok nem bizonyulnak elegendőnek a reaktív oxigén formák semlegesítésére, akkor károsíthatják az életfontosságú makromolekulákat: a lipideket, a fehérjéket és a nukleinsavakat, illetve visszavetik a növényi növekedést. Ezért kiemelkedően fontos a növény növekedése, fejlődése és végső soron a produkciója szempontjából a lipidoxidáció mértékének alacsony szinten tartása. A csíranövényeknél a MAGMAX kezelés esetén 40 %-os lipidoxidációs csökkenés volt megfigyelhető.

 A tovább nevelt, kezelt növények gyökereiben 38 %-os, a levelekben 41 %-os volt a csökkenés a kezeletlen kontroll növények lipidoxidációs szintjéhez képest.

A MAGMAX kezelés hatására megnövekedett antioxidáns kapacitás magasabb szintű stressztűrőképességet jelez, mivel ezen növényekben –gyökérben és levélben egyaránt– nagyobb mennyiségű nem-enzimatikus antioxidáns vegyület áll rendelkezésre a reaktív oxigénformák semlegesítésre. Ezáltal a növény hatékonyabban képes reagálni és adott esetben kivédeni a károsító hatásokat. Ez egy csíranövény életében a mai viszonyok között sorsdöntő lehet! A csíranövények antioxidáns kapacitása a MAGMAX-szal kezelt növények esetében 29 %-kal meghaladta a kezeletlen növények antioxidáns kapacitását.

A biofoton emissziós mérések a növényi állapotról szolgáltatnak információt, azon belül is főként a lipidoxidációs folyamatok mértékéről. Hasonlóan a lipidoxidációs mérésekhez, ez esetben is a kisebb értékek jelzik az egészségesebb növényt. Az öt napos csíranövények esetén 61 %-kal volt alacsonyabb a MAGMAX-szal kezelt csoportban a kibocsátott átlag biofoton jelintenzitás. A tovább nevelt növényekben a kezelés szintén 40 %-kal alacsonyabb biofoton emissziót eredményezett a kezeletlen minták kibocsátásához képest.

Az elvégezett biofoton emissziós vizsgálatok szintén igazolták a spektrofotometriás stressz analitikai mérések eredményeit és mind a változások intenzitása, mind azok tendenciája egybehangzóan igazolta készítmény hatékonyságát.

A vizsgálati eredmények összességében tehát nagyon pozitív eredménnyel szolgáltak a MAGMAX használata vonatkozásában. Megerősítettek bennünket abban, hogy a vetőmagcsávázás egy fajlagosan alacsony bekerülési költség mellett, kiválóan segíti a kezelt magok csírázását, fejlődését és sztressztűrő képességét, ezzel egy kitett őszi időszakban adott esetben behozhatatlan előnyt biztosítva a vetett kultúránk számára.

A MAGMAX felhasználásával kapcsolatban keresse szaktanácsadóinkat a honlapunkon feltüntetett telefonszámokon!

 

Facebook